Další Erasmus+ výjezd na Sicílii
Podívat se do světa, to se podařilo třem našim dalším žákyním ze 7.ročníků a to konkrétně Anně Peškové, Viktorii Adámkové a Tereze Kučerové. Měly možnost na týden navštívit Sicílii, poznat, jak se žije v městečku Santa Flavia, podívat se do místní školy a také zjistit, jak je snadné nebo těžké se dorozumět s místními a komunikovat cizím jazykem. Díky projektu Erasmus+ CLIL and Cross-curricular relations (CLIL a mezipředmětové vztahy), jehož je naše škola hlavním organizátorem, se ve městě Santa Flavia mohli setkat učitelé a žáci z Portugalska, Španělska, Itálie, Turecka, Polska a České republiky a mohli zde dokončit sérii tříletých aktivit spojených s propojováním výuky anglického jazyka napříč různými předměty. Toto poslední setkání bylo zaměřeno na zopakování všech témat naplánovaných v projektu, žáci se společně setkávali v oblasti přírodních věd, hudby, tělesné výchovy, historie a zeměpisu.
První den se nesl v duchu poznání místní školy a jejích aktivit, děti si vyzkoušely výrobu keramiky, pracovaly s mikroskopem, zahrály si badminton v tělocvičně a odpoledne si poslechly krásný koncert žákovského orchestru. Tato sicilská škola totiž v odpoledních hodinách nabízí žákům také výuku hry na hudební nástroje. V rámci výuky přírodních věd jsme se mohli podívat do překrásné botanické zahrady v Palermu, kde jsme obdivovali například jeden z nejstarších botanických druhů na světě – cykas z oddělení cykasorostů – rostlinu, která byla na světě už v době prehistorické. Procházet pod fíkusem velkým několik desítek metrů a starým 180 let byl také velký zážitek. K vrcholům druhého dne pak patřila návštěva 3. největšího operního sálu v Evropě – divadla Teatro Massimo v Palermu. Středeční program byl zaměřen na setkání s historií, studenti navštívili mořské solné doly tzv. saliny v městečku Marsala, seznámili se s historií rodinné firmy i výrobou mořské soli. Milovníky antické historie jistě velmi nadchla návštěva ostrova Mothia, na němž byly až na začátku 20.století objeveny vykopávky z doby Féničanů a Punských válek. Vidět před sebou vystavená díla z kamene a keramiky v tak vysoké úrovni zpracování z doby 400 let př.n.l. bylo opravdu dechberoucí. Ale nezůstalo jen u historie, ve čtvrtek se účastníci projektu vrhli na vodní sporty, vyzkoušeli si jízdu na paddleboardu, motorové lodi a odvážlivci si také zaplavali v chladnějším moři.
Toto poslední setkání učitelů a žáků z různých zemí Evropy nám ukázalo opět mnoho zajímavých věcí. Nejen, že máme co obdivovat v jiných zemích, ale také že můžeme být právem pyšní na historii, kulturu a úroveň života v zemi naší. A nám jako učitelům přinesl velkou radost, že se naši žáci ve světě neztratí, jak jsme si již před několika lety vytyčili v našem školním vzdělávacím plánu.
Velké poděkování patří hlavní organizátorce všech našich Erasmus projektů Mgr. Kateřině Kuncové, řediteli Mgr. Svatopluku Vlkovi a také všem kolegům, kteří se postupně účastili jednotlivých výjezdů a aktivit tohoto projektu, a to Mgr. Martinu Kreuzigrovi, Mgr. Taťáně Šléškové, Mgr. Janě Ryšavé, Mgr. Zuzaně Gucké, Mgr. Nikole Šimkové, Mgr. Alžbětě Kaplové a Mgr. Petru Zemanovi.
A co si myslí o projektech Erasmus naši žáci?
Viktorie Adámková (7.B): „Možnost studovat v zahraničí a setkat se s lidmi skoro z celé Evropy byla životní zkušenost, na kterou nikdy nezapomenu. Od krásné architektury až po vynikající jídlo, vše v projektu bylo úžasné. Doporučuji každému, kdo se chce setkat s výzvou a rozšířit svůj pohled na svět.“
Tereza Kučerová (7.A): „Sicílie se mi moc líbila, prostředí bylo fajn, i když tam byl všude trochu nepořádek. Byla jsem ráda, že jsem mohla poznat plno nových lidí.“
Anna Pešková (7.A): „Pro mě byl zájezd na Sicílii velice záživný, dozvěděla jsme se něco o jejich kultuře, prožila jsem spoustu nových zážitků, seznámila jsem se se skvělými lidmi a poznala jsme jejich zvyky. Erasmus se školou doporučuji všem, kteří se chtějí vzdělávat a poznávat svět. Děkuji moc učitelům za poskytnutí nových zkušeností.“
Foto: Martin Kreuziger